تغيير حافظه انسان با فرمول رياضي

دانشمندان به تازگي کشف کرده‌اند که مي‌توان خاطرات انسان‌ها را تغيير داد.

 اخيرا دانشمندان ادعا مي‌کنند که فرمولي رياضي را به دست آورده‌اند که از طريق آن مغز فرد خاطره‌اي را به ذهن مي‌سپارد يا فراموش مي‌کند.

دانشمندان معتقدند اين فرمول توضيح مي‌دهد که ما چگونه خاطرات را به ياد مي‌آوريم. آنها معتقدند که اين کشف در آينده اين امکان را به پزشکان مي‌دهد تا حافظه انسان‌ها را پاک کنند يا اينکه خاطرات تلخ را با اتفاقات ديگري جايگزين کنند.

18s46vpjnz3bpjpg

تغيير حافظه انسان

دانشمندان سوئيسي فهميده‌اند که خاطرات توسط عضوي در مغز به با هم ارتباط پيدا مي‎کنند که نام آن «سيناپس» است. سيناپس در لغت به معناي چنگ‌ زدن و لمس كردن است و در اصطلاح پزشکي، به محل ارتباط يك نورون با نورون ديگر سيناپس گفته مي‌شود. سيناپس‌ها آنقدر انعطاف‌پذير هستند که اين اجازه را به نورون‌ها مي‌دهند که سرعت و تراکم اطلاعاتشان را تغيير بدهند و اين باعث تغييرات در حافظه مي‌شود.

دانشمندان توانسته‌اند يک الگوريتم پيشرفته از آن استخراج کنند که از نظر آن‌ها دقيق‌ترين پژوهش در اين حوزه پيچيده مغز انسان است. گرستنر سرپرست گروه مي‌گويد: «اگر ما بفهميم که سيناپس‌ها چگونه با هم کار مي‌کنند تا انسان خاطره‌اي را فراموش کند يا به يادبياورد؛ مي‌توانيم درمان رواني را بهبود ببخشيم.»

با استفاده از اين الگوريتم مي‌توان حافظه‌هاي جديدي به مغز اضافه کرد يا حافظه‌هاي قديمي را پاک کرد. در ضمن براي اين کار فرد حتما بايد در حالت خواب باشد؛ چرا که مغز انسان و حيوان در موقع خواب نسبت به فعاليت‌هاي روزانه واکنش نشان مي‌دهد.

دانشمندان فرانسوي هم اين تحقيقات را به صورت آزمايشي در ماه مارس روي مغز يک موشانجام داده‌اند؛ آن هم موقعي که اين موش خواب بوده است. وقتي که موش بيدار شد، دقيقا به همان محلي رفت که در حافظه‌اش برنامه‌ريزي شده بود و اين نشان مي‌داد که حافظه او به درستي توسط دانشمندان دستکاري شده است.

مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!